صفحه اصلی > روش احداث نیروگاه فتوولتائیک گیگاواتی
.: روش احداث نیروگاه فتوولتائیک گیگاواتی

عنوان کارگاه: روش احداث نیروگاه فتوولتائیک گیگاواتی در مدار 36000 کیلومتری کره زمین، و تأمین برق رایگان برای مردم ایران، با استفاده از کوانتوم دات‌ها

 

تعداد ساعت کارگاه:  4 ساعت

 

ارائه دهنده مسئول: دکتر محمد حسن آرمان مهر (سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران)

 

ارائه دهندگان همکار: دکتر فاطمه دبیر (پژوهشگاه نیرو)، دکتر روزبه سیاوش موخر (پژوهشگاه نیرو)، مهندس فاطمه مهاجر گلچین (دانشگاه شهید بهشتی)

 

چکیده کارگاه:

 

کشور‌های آمریکا‌، ژاپن‌، چین و هندوستان با همکاری یکدیگر در حال احداث نیروگاه فتوولتائیک در مدار کره زمین هستند‌. همچنین کشور‌های روسیه‌، ارمنستان‌، بلاروس‌، تاجیکستان‌، ترکمنستان‌، ازبکستان‌، مولدوا‌، قرقیزستان و قزاقستان نیز با همکاری یکدیگر در حال احداث نیروگاه فتوولتائیک در مدار کره زمین می‌باشند. کشور ژاپن برنامه ریزی نموده است‌، که تا سال 2040 کل برق مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه برق فضائی تأمین نماید.

در این کارگاه آموزشی روش ساخت میلیون‌ها سل فتوولتائیک و با استفاده از کوانتوم دات‌ها و با قابلیت پرتاب به مدار 36000 کیلومتری کره زمین‌، و با توانائی تولید 1GW انرژی‌، که برای تأمین برق یک شهر بزرگ مانند تهران مورد نیاز می‌باشد‌، آموزش داده می‌شود‌. برای قرار دادن این نیروگاه در مدار کره زمین‌، یک ابر توپ (Super Gun)‌، طراحی شده‌، معرفی می‌شود‌. این ابر توپ از گروه توپ پاريس(Paris Gun) ‌، و توپ هارپ (HARP Gun)‌، و توپ شارپ (SHARP Gun)‌، و توپ بابيلون (Babylon Gun)‌، می‌باشد‌. در این ابر توپ‌، از گاز هیدروژن و یا هلیوم استفاده می‌شود‌، که برد آن را به 36000 کیلومتر و سرعت دهانه خروجی (Muzzle Velocity) آن را به 7000 متر بر ثانیه می‌رساند‌. همچنین در حین پرتاب‌، قطعات نیروگاه هرگز آسیب نمی‌بیند‌. نیروگاه در مدار کره زمین 1GW برق تولید می‌نماید‌. برق تولید شده در مدار کره زمین‌، به امواج مایکروویو تبدیل می‌گردد‌. امواج مایکروویو تولید شده در مدار کره زمین‌، در خط مستقیم‌، به سطح کره زمین می‌رسد‌، در سطح کره زمین‌، امواج مایکروویو در آنتن زمینی (Rectenna) مجدداً به برق تبدیل شده‌، و مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد‌.

روش تولید برق فضائی‌، در این کارگاه آموزشی‌، با زبان بسیار ساده آموزش داده می‌شود‌، به نحوی که برای افراد شرکت کننده‌، توانایی احداث نیروگاه فتوولتائیک گیگا واتی‌، در مدار کره زمین را فراهم می‌نماید‌.