صفحه اصلی > بهینه سازی طراحی موتورهای مغناطیس دائم با استفاده از نرم­ افزار ANSYS Maxwell
.: بهینه سازی طراحی موتورهای مغناطیس دائم با استفاده از نرم­ افزار ANSYS Maxwell

عنوان کارگاه: بهینه سازی طراحی موتورهای مغناطیس دائم با استفاده از نرم­ افزار ANSYS Maxwell

 

تعداد ساعت کارگاه:  4 ساعت

 

ارائه دهنده مسئول: مهندس عباس نظری (مربی پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیر، سرپرست گروه پژوهشی ماشین‌های الکتریکی)

 

ارائه دهندگان همکار: مهندس علیرضا رحیمی (مربی پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیر)

 

چکیده کارگاه:

 

روش­های مختلفی برای طراحی و تحلیل ماشین­های الکتریکی معرفی شده است که یکی از کارآمدترین آن­ها روش اجزای محدود (FEM)FiniteElement Method می ­باشد. نرم ­افزارهای متعددی برای پیاده­ سازی روش اجزای محدود در ماشین­های الکتریکی ارائه شده ­اند که یکی از معتبرترین نرم­ افزارها برای این کار، نرم ­افزار ماکسول (Maxwell) شرکت ANSYS می­ باشد. نرم ­افزار ماکسول ابزاری بسیار مفید برای آنالیز میدان­ های مغناطیسی در ماشین­های الکتریکی و سایر قطعات الکترومغناطیسی می­ باشد. این نرم­ افزار قابلیت تحلیل دوبعدی و سه ­بعدی در محیط گرافیکی جذاب با انواع روش­های حل (مگنتواستاتیک، حالت­ گذرا و جریان گردابی برای تحلیل میدان مغناطیسی و الکترواستاتیک و هدایت AC و DC برای تحلیل میدان الکتریکی) دارد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، طراحان و سازندگان ماشین­های الکتریکی در کشورهای پیشرفته، به دنبال طراحی بهینه­ محصولات خود می­باشند. که این بهینه­ سازی بنا به کاربرد، می­ تواند روی پارامتر خروجی مورد نظر مشتری صورت گیرد.

با توجه به تجربیات گروه پژوهشی ماشین های الکتریکی جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیر در زمینه طراحی، تحلیل، بهینه سازی و ساخت انواع ماشین های الکتریکی، بر آن شدیم تا کارگاهی را برای معرفی ابزار بهینه­ سازی (Optimetrics) نرم­ افزار ماکسول تشکیل دهیم. تحلیل پارامتریک و تحلیل بهینه سازی نرم افزار ماکسول به عنوان یک ابزار قدرتمند برای بدست ­آوردن مقادیر بهینه­ پارامترهای عملکردی خروجی به ازای مقادیر و پارامترهای ورودی می­باشد. این کارگاه چگونگی طراحی و بهینه ­سازی یک موتور مغناطیس دائم در نرم­ افزار ماکسول با هدف بررسی و بهینه­ سازی پارامترهای خروجی تلفات، گشتاور دندانه ­ای، بازده و ... را تشریح می­کند.